go to:
  myTestBook.com
    
Use this to print without Ads and Toolbar.

dotted fields in the header are editable.
 Report an error

Instruction:
Question 1
Antonio bought a pencil for 35¢, a glue-stick for 25¢, and a sharpener for 40¢.

How much money did he spend?
A.  $0.95 B.  $0.90
C.  $1.05 D.  $1.00
Question 2
10 Nickels + Quarters = $2


Click here for USA Money Description
A.  6 B.  5
C.  8 D.  4
Question 3
Anil bought two pencils and paid with two $1 bills.

How much change did he get? (Price of one pencil is shown in the above picture.)
A.  45 ¢ B.  50 ¢
C.  30 ¢ D.  40 ¢
Question 4
Jaden had one dollar. He gave 35¢ to his brother Mark.

How much money did he have left?

A.  60¢ B.  63¢
C.  55¢ D.  65¢
Question 5
Nicholas has 12 coins. Half of the coins are quarters and the rest are nickels.

How much money does he have?

A.  $1.80 B.  $1.50
C.  $2.80 D.  $1.60
Question 6
What is the total value of the money shown below?


Click here for USA Money Description
A.  85 cents B.  95 cents
C.  90 cents D.  One dollar
-
Question 7
Nikita bought a bag of chips for 25¢, a can of lemonade for 55¢ and a bubble gum. She spent $1.

How much did the gum cost?

A.  30¢ B.  20¢
C.  25¢ D.  15¢
Question 8
Rebecca bought 4 yo-yos for 50¢ each.

How much did she spend?

A.  Two dollars B.  One dollar
C.  One dollar and 50¢ D.  Three dollars
Question 9
What is the total value of this money?

8 nickels + 5 quarters + 8 dimes + 20 pennies

A.  2 dollars and 6 cents B.  2 dollars and 65 cents
C.  2 dollars and 75 cents D.  2 dollars and 70 cents
Question 10
Which sign will go in the box?

8 quarters + 12 nickels + 13 dimes + 10 pennies9 quarters + 13 nickels + 11 dimes
A.  = B.  <
C.  > D.  none of the above
Free Worksheets From myTestBook.com ------ © myTestBook.com, Inc.
Log in or Create Your FREE Account to access thousands of worksheets and online tests with Answers like this one.