go to:
  myTestBook.com
    
Use this to print without Ads and Toolbar.

dotted fields in the header are editable.
 Report an error

Instruction:
Question 1
A glue stick costs $2. How much will twelve glue sticks cost?
A.  $18 B.  $6
C.  $24 D.  $15
Question 2
A balloon costs $0.25. How many balloons Alex can buy with $1?
A.  5 B.  4
C.  6 D.  10
Question 3
Find the product.
A.  82 B.  72
C.  80 D.  81
Question 4
Aaron has 7 bags of pears. There are 5 pears in each bag. How many pears does he have in all?
A.  30 B.  36
C.  35 D.  25
Question 5
Which option shows the CORRECT multiplication sentence for the following picture?
A.  5 + 6 = 11 B.  6 × 6 = 36
C.  6 × 5 = 30 D.  5 × 5 = 25
Question 6
Which multiplication sentence best describes this picture?
A.  7 x 8 = 56 B.  7 x 7 = 49
C.  8 x 8 = 64 D.  7 x 6 = 42
Question 7
Which has the same product as 6 x 8?
A.  4 x 3 x 3 B.  3 x 2 x 7
C.  5 x 4 x 2 D.  2 x 4 x 6
Question 8
Which symbol will go in the circle?
4 x 6 8 x 3
A.  > B.  =
C.  < D.  none of the above
Question 9
Sam has 9 marbles and Alan has three times as many. Which number sentence can be used to find how many marbles Sam and Alan have in all?
A.  (3 x 9) + 3 = 30 B.  (3 + 9) + 9 = 21
C.  (27 - 9) x 3 = 54 D.  9 + (3 x 9) = 36
Question 10
How many sides will there be in 5 pentagons like this?
A.  25 B.  20
C.  24 D.  35
Free Worksheets From myTestBook.com ------ © myTestBook.com, Inc.
Log in or Create Your FREE Account to access thousands of worksheets and online tests with Answers like this one.