go to:
  myTestBook.com
    
Use this to print without Ads and Toolbar.

dotted fields in the header are editable.
 Report an error

Instruction:
Question 1
One chocolate-bar costs $2. Which of the following number sentences will give you the price of 6 chocolate bars?
A.  6 ÷ 2 B.  6 + 2
C.  12 - 6 D.  6 × 2
Question 2
In order to distribute equally among 3 children, how many candies should I have?
A.  7 B.  8
C.  9 D.  10
Question 3
The price of one hair-band was 25¢. Emily paid the cashier with a one-dollar bill for all the hair-bands she bought. How many hair-bands did Emily buy?
A.  5 B.  10
C.  4 D.  8
Question 4
45 ÷ 5 = ?
A.  6 B.  9
C.  8 D.  7
Question 5
A can of soda costs 50 cents. How much 4 cans of soda will cost?
A.  $2 B.  $20
C.  $25 D.  $1.25
Question 6
Anthony buys 2 ice-cream cones of the same kind for $1. What is the cost of 1 ice-cream cone?
A.  25 ¢ B.  75 ¢
C.  50 ¢ D.  35 ¢
Question 7
Mr. Jackson bought 4 tickets to the circus for $40. What was the cost of one ticket?
A.  $10 B.  $12
C.  $20 D.  $8
Question 8
Find the product.
A.  109 B.  90
C.  900 D.  19
Question 9
How many quarters are in $2?
A.  5 B.  4
C.  9 D.  8
Question 10
Which number if divided by 5 will have a quotient equal to 11?
A.  50 B.  45
C.  65 D.  55
Free Worksheets From myTestBook.com ------ © myTestBook.com, Inc.
Log in or Create Your FREE Account to access thousands of worksheets and online tests with Answers like this one.