go to:
  myTestBook.com
    
Use this to print without Ads and Toolbar.

dotted fields in the header are editable.
 Report an error

Instruction:
Question 1
Mrs. Ross bought 32 crayons for her children. If each child gets 8 crayons, how many children does she have?
A.  8 B.  4
C.  6 D.  5
Question 2
Find the answer.

22 ÷ 2 = ?
A.  12 B.  10
C.  7 D.  11
Question 3
Divide 18 into groups of 3. How many groups are there?
A.  4 B.  3
C.  6 D.  9
Question 4
If three pens cost $9, how much does one pen cost?
A.  $2 B.  $3
C.  $2.50 D.  $4.50
Question 5
There are 21 pages in my social study book. Each chapter has 3 pages. How many chapters are there?
A.  4 B.  7
C.  3 D.  6
Question 6
When 32 stickers are distributed equally among 8 boys, each one gets 4 stickers.
Which number sentence expresses the above fact?
A.  8 X 4 = 32 B.  32 ÷ 8 = 4
C.  32 ÷ 4 = 8 D.  32 ÷ 2 = 16
Question 7
Find the quotient.
A.  4 B.  7
C.  10 D.  8
Question 8
I have 36 balloons. If I have to share the balloons equally among 4 children, how many balloons will each child get?
A.  6 B.  12
C.  9 D.  8
Question 9
If cost of 10 candies is $1, how much does one candy cost?
A.  5 ¢ B.  10 ¢
C.  15 ¢ D.  25 ¢
Question 10
70 ÷ 7 = ?
A.  8 B.  7
C.  9 D.  10
Free Worksheets From myTestBook.com ------ © myTestBook.com, Inc.
Log in or Create Your FREE Account to access thousands of worksheets and online tests with Answers like this one.