go to:
  myTestBook.com
    
Use this to print without Ads and Toolbar.

dotted fields in the header are editable.
 Report an error

Instruction:
Question 1
 
A.  300 B.  360
C.  366 D.  370
Question 2
Which has the same product as 36 × 6?
A.  4 × 9 × 3 B.  4 × 6 × 7
C.  4 × 9 × 6 D.  9 × 3 × 5
Question 3
Rita can read 48 pages of a book in one day. How many pages can she read in one week?
A.  236 B.  335
C.  300 D.  336
Question 4
If one month has 30 days, how many days are there in 12 months?
A.  356 B.  330
C.  360 D.  340
Question 5
There are 12 bananas in one dozen. Jason bought 3 dozens of bananas for his family. How many bananas did he buy altogether?
A.  36 B.  32
C.  37 D.  24
Question 6
Select the CORRECT answer.
A.  5 × 7 × 2 = 80 B.  7 × 7 × 2 = 108
C.  20 × 2 × 3 = 120 D.  8 × 8 × 4 = 156
Question 7
Mr. Flint drives 30 miles everyday to his work. How many miles will he drive in one week, if he works Monday through Friday?
A.  150 miles B.  140 miles
C.  210 miles D.  200 miles
Question 8
There are 100 pennies in one dollar. How many pennies will there be in five dollars?
A.  50 B.  500
C.  100 D.  1,000
Question 9
The third grade was collecting money for the school's Sports Foundation. Every student donated $8 and there were 27 students in the class. How much money did the third grade collect altogether?
A.  $200 B.  $227
C.  $116 D.  $216
Question 10
Kerry needs 4 yards of a polyester cloth to make a skirt. If one yard of the cloth costs $3.75, how much does Kerry have to pay for the 4 yards?
A.  $12 B.  $15
C.  $13.50 D.  $10
Free Worksheets From myTestBook.com ------ © myTestBook.com, Inc.
Log in or Create Your FREE Account to access thousands of worksheets and online tests with Answers like this one.