go to:
  myTestBook.com
    
Use this to print without Ads and Toolbar.

dotted fields in the header are editable.
 Report an error

Instruction:
Question 1
Nine times a number is 72. What is that number?
A.  7 B.  8
C.  9 D.  13
Question 2
Write the following statement as an algebraic equation.

Four times a number n, is 28.
A.  n/4 = 28 B.  4n + 28
C.  28 − n = 4 D.  4×n = 28
Question 3
Based on the pattern shown in the table, what is the cost of one bubblegum?
A.  4¢ B.  7¢
C.  8¢ D.  12¢
Question 4
Find the value of x in the following equation.

x ÷ 3 = 8
A.  11 B.  5
C.  9 D.  24
Question 5
If n represents the number of oranges purchased at $0.30 each, which of the following is the total value of the purchase?
A.  $0.30 + n B.  $0.30 × n
C.  $0.30 − n D.  n ÷ $0.30
Question 6
In a bowling game, Rahul scored twice as many points as Paul. If Rahul scored 320 points, how many points did Paul score?
A.  640 B.  160
C.  432 D.  240
Question 7
Find the value of y in the following equation.

9 × y = 9
A.  3 B.  2
C.  0 D.  1
Question 8
Maria purchased 6 pens. If D represents the amount she paid for the pens, which of the following represents the cost of one pen?
A.  D × 6 B.  6 ÷ D
C.  D ÷ 6 D.  d + 6
Question 9
A number divided by 8 is 8. What is that number?
A.  0 B.  16
C.  8 D.  64
Question 10
What is the value of x, in x - 3 = 6?
A.  6 B.  7
C.  9 D.  5
Free Worksheets From myTestBook.com ------ © myTestBook.com, Inc.
Log in or Create Your FREE Account to access thousands of worksheets and online tests with Answers like this one.