go to:
  myTestBook.com
    
Use this to print without Ads and Toolbar.

dotted fields in the header are editable.
 Report an error

Instruction:
Question 1
45.9 ÷ 15 = ?
A.  3.6 B.  3.06
C.  36 D.  0.36
Question 2
Benjamin has $72 in his wallet. Each book he wants to buy costs $18. How many books can he buy?
A.  9 B.  6
C.  8 D.  4
Question 3
Find the quotient.
A.  219 R2 B.  239 R3
C.  239 D.  239 R2
Question 4
If 12 pencils cost $0.48, how many cents does one pencil cost?
A.  4 cents B.  40 cents
C.  $4 D.  10 cents
Question 5
235 ÷ 3 = ?
A.  78 R1 B.  78
C.  78 R2 D.  77 R2
Question 6
Mrs. Peterson bought a video camera and a cell phone for her son. The cost of the video camera was 3 times more than the cost of the cell phone. If the video camera costs $381, how much does the cell phone cost?
A.  $1,143 B.  $120
C.  $127 D.  $125
Question 7
Find the quotient.

A.  0.6 B.  0.36
C.  0.62 D.  0.63
Question 8
One toothbrush costs $1.50. How many toothbrushes can you buy with $6?
A.  3 B.  4
C.  6 D.  5
Question 9
Paula has some daffodils and tulips in her garden. She has 81 tulips. The daffodils are 3 times more than the tulips. How many daffodils are there in Paula's garden?
A.  27 B.  35
C.  243 D.  24
Question 10
89  -  4(72 ÷ 12) = ?
A.  510 B.  56
C.  60 D.  65
Free Worksheets From myTestBook.com ------ © myTestBook.com, Inc.
Log in or Create Your FREE Account to access thousands of worksheets and online tests with Answers like this one.