go to:
  myTestBook.com
    
Use this to print without Ads and Toolbar.

dotted fields in the header are editable.
 Report an error

Instruction:
Question 1
The cost of 6 candy bars is $3.90. What is the cost of one candy bar?
A.  55 ¢ B.  60 ¢
C.  75 ¢ D.  65 ¢
Question 2
The diameter of a coin is 1.6 cm. What is its radius?
A.  3.2 B.  1.8
C.  0.8 D.  0.6
Question 3
Which option shows as a decimal?
A.  5.4 B.  6.4
C.  6.5 D.  8.3
Question 4
What number does point L represent on the number line shown below?
A.  2.5 B.  1.75
C.  2.75 D.  2.25
Question 5
Which unit has the greatest capacity?
A.  quart B.  pint
C.  cup D.  teaspoon
Question 6
Which geometric term describes RN?
A.  radius B.  diameter
C.  chord D.  perimeter
Question 7
What do you call a triangle that has all three of its sides equal in length?
A.  Isosceles triangle B.  Equilateral triangle
C.  Right triangle D.  straight triangle
Question 8
Bill earns $450 in a week and John earns 5 times as much. How much does John earn?
A.  2,235 B.  2,150
C.  2,250 D.  425
Question 9
If of k = 56. What is the value of k?
A.  186 B.  392
C.  28 D.  196
Question 10
53 ×  5 = ?
A.  625 B.  125
C.  525 D.  75
Free Worksheets From myTestBook.com ------ © myTestBook.com, Inc.
Log in or Create Your FREE Account to access thousands of worksheets and online tests with Answers like this one.