go to:
  myTestBook.com
    
Use this to print without Ads and Toolbar.

dotted fields in the header are editable.
 Report an error

Instruction:
Question 1
The cost of 2 cans of lemonade and 3 rolls of paper towel is $6.70.

If the cost of 2 paper towels is $3.20, what is the cost of 2 cans of lemonade?

A.  $1.60 B.  $3.50
C.  $1.90 D.  $2.00
Question 2
Mrs. Powell bought her son a basketball hoop for $49.89, a Video game for $15.95, and a action figure. She spent $75.00.

How much did the action figure cost?

A.  $9.16 B.  $9.10
C.  $9.06 D.  $9.35
Question 3
Robin works at the downtown store, where she has to pay 2 quarters everyday for parking.

If she works 20 days a month, how much money will she spend in one year for parking?

A.  $50 B.  $60
C.  $80 D.  $120
Question 4
Sherry bought 3 tops for $8.95 each. She had to pay an additional $6.05 in sales tax. She left the store with $7.10 in her purse.

How much money did Sherry have before she started shopping?

A.  $44 B.  $50
C.  $40 D.  $45.65
Question 5
Jordan saves $4 in January, $6 in February, $8 in March, and $10 in April. If she continues saving money with this pattern, How much money will she save in one year?
A.  $176 B.  $180
C.  $160 D.  $190
Question 6
A grocery store is having a sale on Sunday. Following list shows the items on sale along with their prices.

Banana   1 dozen for $1.60
Bread      2 packets for $1.30
Apples     6 for $3.24
Ketchup   3 for $1.95


Victoria buys half dozen bananas, 1 packet of bread, 2 apples and 1 ketchup. How much money does she need to pay the cashier?
A.  $3.08 B.  $2.98
C.  $3.48 D.  $3.18
-
Question 7
How many nickels are there in $10?

A.  100 B.  200
C.  20 D.  500
Question 8
Mr. and Mrs. Moore went to the Georgetown Amusement Park with their 3 children. This table shows the rides available in the park along with the price per ticket for an adult and a child.

Mr. Moore paid $13.75 for two adults and 3 children tickets to go to one of the rides. Which ride did they take?
A.  Water Ride B.  Space Ride
C.  Water Ride and Space Ride D.  Jungle Cruise
Question 9
How do you write in decimal form?

3 dimes, 2 nickels, 7 pennies

A.  $0.47 B.  $0.047
C.  $47 D.  $0.407
Question 10
Michael had $48.75 in his pocket when he started driving from Orlando to Palm Beach. On the way, he spent $16.50 on food, $3.60 on drinks and some money on buying gifts. When he reached Palm Beach, he had only $5 left.

How much money did he spend on buying gifts?

A.  $20.10 B.  $23.65
C.  $25.10 D.  $43.75
Free Worksheets From myTestBook.com ------ © myTestBook.com, Inc.
Log in or Create Your FREE Account to access thousands of worksheets and online tests with Answers like this one.