go to:
  myTestBook.com
    
Use this to print without Ads and Toolbar.

dotted fields in the header are editable.
 Report an error

Instruction:
Question 1
My mom rented 5 videos for $3.50 each. How much money did she spend on videos?
A.  $16.50 B.  $17
C.  $17.50 D.  $17.35
Question 2
Binny bought a gallon of milk for $2.95, a box of cereal for $4.35, and a dozen bananas. How much were the bananas, if she spent $8.50 total?
A.  $1.02 B.  $1.20
C.  $1.12 D.  $0.92
Question 3
$0.89 + $0.45 + $1.79 = ?
A.  $3.13 B.  $2.13
C.  $3.03 D.  $3.33
Question 4
Chris bought a Play Station for $118.65, a digital camera for $59.99, and a chess set for $24.50. How much money did he spend?
A.  $206.14 B.  $203.00
C.  $203.50 D.  $203.14
Question 5
Nelly bought a play set for $18.67. If she used 6 bills and 6 coins to pay, what bills and coins did she use?
A.  3 five-dollar bills, 2 one-dollar bills, 2 quarters, 2 dime, 1 nickel, 2 pennies B.  4 five-dollar bills, 3 one-dollar bills, 2 quarters, 1 dime, 1 nickel, 2 pennies
C.  3 five-dollar bills, 3 one-dollar bills, 2 quarters, 1 dime, 1 nickel, 2 pennies D.  3 five-dollar bills, 2 one-dollar bills, 2 quarters, 1 dime, 1 nickel, 7 pennies
Question 6
A.  $28.41 B.  $38.41
C.  $38.51 D.  $37.41
Question 7
My dad said I could have all of the dimes, quarters and nickels in his wallet. It totals $1.60. How many quarters, dimes and nickels do I have?
A.  3 quarters, 5 dimes and 7 nickels B.  3 quarters, 7 dimes and 6 nickels
C.  4 quarters, 5 dimes and 7 nickels D.  3 quarters, 5 dimes and 4 nickels
Question 8
Jacob participated in a spelling contest where for each correct spelling he will receive $0.75. In the end he received $15 altogether. How many words did he spell correctly?
A.  22 B.  19
C.  20 D.  21
Question 9
Danny is selling chocolate bars for $3.60 each. By the end of the day, he made $57.60. How many chocolate bars did he sell?
A.  14 B.  15
C.  18 D.  16
Question 10
Jane bought a pie for $7.65, beans for $1.45, muffins for $4.79, and pears for $2.99. How much money did she spend at the store?
A.  $16.88 B.  $15.88
C.  $16.80 D.  $16.08
Free Worksheets From myTestBook.com ------ © myTestBook.com, Inc.
Log in or Create Your FREE Account to access thousands of worksheets and online tests with Answers like this one.