go to:
  myTestBook.com
    
Use this to print without Ads and Toolbar.

dotted fields in the header are editable.
 Report an error

Instruction:
Question 1
One dozen bananas are packed in a carton. How many cartons are needed for packing 1,152 bananas?
A.  69 B.  99
C.  86 D.  96
Question 2
Jessica wants to buy a bike that costs $95.70. She earns $4.35 a day for baby-sitting. For how many days will she have to save her money in order to buy the bike?
A.  21 B.  22
C.  32 D.  20
Question 3
 
A.  0.036 B.  3.6
C.  3.5 D.  0.36
Question 4
Rita, Maria and Jenny bought a painting for their grandmother on her birthday. The painting cost $276.78. If each girl contributed equally, how much did each girl pay?
A.  $92.26 B.  $9.226
C.  $90.00 D.  $92.30
Question 5
 
A.  3.2 B.  3.002
C.  3.02 D.  0.32
Question 6
Six classes from the West Bridge Elementary School are going to a field trip. There are 204 students altogether. If each bus can carry 34 students, how many buses will the school need for the field trip?
A.  7 B.  6
C.  5 D.  4
Question 7
If the cost of 12 tons of rice is $3,036, what is the cost per ton?
A.  $153 B.  $25.3
C.  $255 D.  $253
Question 8
There are 4 weeks in a month. About how many months are 376 weeks?
A.  94 B.  84
C.  99 D.  74
Question 9
Estimate the quotient to the nearest dollar.

$33.68 ÷ 4
A.  $8.50 B.  $8
C.  $9 D.  $8.42
Question 10
William went to a store to buy tennis balls. Following list shows the brands of balls on sale. Which is the better buy?
    Brand "A"   -  6 for $5.94
    Brand "B"  -  12 for $11.40
    Brand "C"   -  9 for $8.10
A.  Brand "A" B.  Brand "B"
C.  Brand "C" D.  Brand "C" & Brand "A"
Free Worksheets From myTestBook.com ------ © myTestBook.com, Inc.
Log in or Create Your FREE Account to access thousands of worksheets and online tests with Answers like this one.