myTestBook.com Math Reading Science Practice Test for Grade 1, 2, 3, 4 & 5    
  you are taking the following test:

 
Grade: 3,    Subject: Math,    Topic: Division
Question 1:
Mrs. Ross bought 32 crayons for her children. If each child gets 8 crayons, how many children does she have?

84

65
 
Question 2:
Find the answer.

22 ÷ 2 = ?

1210

711
 
Question 3:
Divide 18 into groups of 3. How many groups are there?

43

69
 
Question 4:
If three pens cost $9, how much does one pen cost?

$2$3

$2.50$4.50
 
Question 5:
There are 21 pages in my social study book. Each chapter has 3 pages. How many chapters are there?

47

36
 
Question 6:
When 32 stickers are distributed equally among 8 boys, each one gets 4 stickers.
Which number sentence expresses the above fact?

8 X 4 = 3232 ÷ 8 = 4

32 ÷ 4 = 832 ÷ 2 = 16
 
Question 7:

Find the quotient.

47

108
 
Question 8:
I have 36 balloons. If I have to share the balloons equally among 4 children, how many balloons will each child get?

612

98
 
Question 9:
If cost of 10 candies is $1, how much does one candy cost?

5 ¢10 ¢

15 ¢25 ¢
 
Question 10:
70 ÷ 7 = ?

87

910
 
  Login to "Submit and Check Answers"
Sponsered Artist: Juhi at JuhiMusic.com   

Copyright © 2005 - 2012 myTestBook.com Inc. All rights reserved.
Contents of myTestBook.com can not be copied for another website or for any other kind of publication.