myTestBook.com Math Reading Science Practice Test for Grade 1, 2, 3, 4 & 5    
  you are taking the following test:

 
Grade: 3,    Subject: Math,    Topic: Division Multiplication
Question 1:
Oliver was arranging the apples he picked-up from the farm into groups of 6. He made 9 groups of apples. How many apples did he pick-up from the farm altogether?
Which of the following options would you use to solve this problem?

divide 9 by 6adding 9 and 6

multiplying 6 by 9none of the above
 
Question 2:
Cindy's mom cuts a pie into 32 pieces. Each person in her family got 4 pieces of pie to eat. How many people were there in her family?

67

58
 
Question 3:

Which symbol will go in the box?

>=

<none of the above
 
Question 4:
Which of these is correct?

34/2 = 1842/7 = 7

64/8 = 956/8 = 7
 
Question 5:
My cat Carla eats 4 cans of cat food everyday. How many cans will she eat in one week?
Which of the following options would you use to get the answer?

multiply 4 by 7multiply 4 by 6

divide 7 by 2add 7 and 4
 
Question 6:
Brian bought 48 cans of dog food for his dog. His dog can finish 2 cans of food everyday. How many days 48 cans of food will last?

8 days16 days

24 days12 days
 
Question 7:
Mrs. Smith has 36 folders that she has to distribute among students in her class. She gave each student 3 folders. How many students were there in her class?

1812

158
 
Question 8:

 

129

1011
 
Question 9:
Craig has to take 45 people home in his Van. If only 9 people can sit in the van at a time, how many trips will he have to make?

97

58
 
Question 10:
Ninety children are standing in 9 rows. If the number of children standing in each row is the same, how many children are standing in each row?

910

188
 
  Login to "Submit and Check Answers"
Sponsered Artist: Juhi at JuhiMusic.com   

Copyright © 2005 - 2012 myTestBook.com Inc. All rights reserved.
Contents of myTestBook.com can not be copied for another website or for any other kind of publication.