myTestBook.com Math Reading Science Practice Test for Grade 1, 2, 3, 4 & 5    
  you are taking the following test:

 
Grade: 4,    Subject: Math,    Topic: Multiplication Division
Question 1:
Estimate the product.
87 × 63

4,8005,500

6,5005,400
 
Question 2:
How many inches are in 3.5 feet?

4236

3840
 
Question 3:
A package weighs 8 pounds. Postage costs $1.35 a pound. How much will it cost to mail the package?

$9.80$10

$10.80$11.28
 
Question 4:
One bicycle cost $76. Mr. Wilson bought a bike for each of his four children. How much money did he spend?

$300$304

$314$294
 
Question 5:
Which symbol when placed in the circle will make the number sentence true?


<=

>none
 
Question 6:
A farmer had to pack 450 apples into boxes. Each box he had could hold 18 apples. How many boxes did the farmer need?
Which of the following operations will you do to get the correct answer?

add 450 and 18multiply 450 by 18

subtract 18 from 450divide 450 by 18
 
Question 7:
What is the rule for the following pattern?

1000,   10,   0.1,   0.001,

multiply with 0.001multiply with 0.1

multiply with 0.01multiply with 0.05
 
Question 8:
There are 365 days in a year. How many days are there in 5 years?

1,8251,815

1,7251,824
 
Question 9:
Which of the following calculations can you use to calculate number of minutes in the month January?

30 × 24 × 6031 × 60 × 60

31 × 24 × 6031 × 24 × 12
 
Question 10:
What can you do to 1000 to make it 1?

multiply with 0.1multiply with 0.001

multiply with 0.01can not be done
 
  Login to "Submit and Check Answers"
Sponsered Artist: Juhi at JuhiMusic.com   

Copyright © 2005 - 2012 myTestBook.com Inc. All rights reserved.
Contents of myTestBook.com can not be copied for another website or for any other kind of publication.