myTestBook.com Math Reading Science Practice Test for Grade 1, 2, 3, 4 & 5    
  you are taking the following test:

 
Grade: 4,    Subject: Math,    Topic: Multiplication Money
Question 1:
Estimate the product.
24 × 3 × 4

200300

400350
 
Question 2:
Which is equivalent to 5 × 42?

4 × 52(5 × 40) - (5 × 2)

(5 × 40) + (5 × 2)(5 × 4) + (5 × 2)
 
Question 3:
Which option shows the Identity Property of Multiplication?

3 x 4 = 4 x 35 x 6 = 6 x 5

(2 x 3)x 4 = 2 x (3 x 4)8 x 1 = 8
 
Question 4:
How many feet are in 450 yards? (Hint: 1 yard = 3 feet)

1,35090

9001,250
 
Question 5:

Mrs. Jones bought 2 notebooks, 4 folders, 2 boxes of crayons and 3 glue sticks for her son Derek. How much did she spend altogether on supplies?

$20.84$24.84

$24.80$24.74
 
Question 6:
Amanda spent $6 to buy glue sticks. How many glue sticks did she buy?

54

78
 
Question 7:
How many yards are in 936 feet?

2,808302

312360
 
Question 8:
Which option shows the Commutative Property of Multiplication?

34 × 1 = 3434 × 21 = 21 × 34

2 × (34 × 21)= 21×(34×2)4×(21 + 34) = 4×21 + 4×34
 
Question 9:
There are 7 floors in a school building. Each floor has 15 rooms and each room has 24 desks. How many desks are there in the school building altogether?

1,8502,000

2,5102,520
 
Question 10:
250 x 0.01 = ?

0.02525

0.252.5
 
  Login to "Submit and Check Answers"
Sponsered Artist: Juhi at JuhiMusic.com   

Copyright © 2005 - 2012 myTestBook.com Inc. All rights reserved.
Contents of myTestBook.com can not be copied for another website or for any other kind of publication.