myTestBook.com Math Reading Science Practice Test for Grade 1, 2, 3, 4 & 5    
  you are taking the following test:

 
Grade: 4,    Subject: Math,    Topic: Division Multiplication
Question 1:
45.9 ÷ 15 = ?

3.63.06

360.36
 
Question 2:
Benjamin has $72 in his wallet. Each book he wants to buy costs $18. How many books can he buy?

96

84
 
Question 3:
Find the quotient.

219 R2239 R3

239239 R2
 
Question 4:
If 12 pencils cost $0.48, how many cents does one pencil cost?

4 cents40 cents

$410 cents
 
Question 5:
235 ÷ 3 = ?

78 R178

78 R277 R2
 
Question 6:
Mrs. Peterson bought a video camera and a cell phone for her son. The cost of the video camera was 3 times more than the cost of the cell phone. If the video camera costs $381, how much does the cell phone cost?

$1,143$120

$127$125
 
Question 7:
Find the quotient.


0.60.36

0.620.63
 
Question 8:
One toothbrush costs $1.50. How many toothbrushes can you buy with $6?

34

65
 
Question 9:
Paula has some daffodils and tulips in her garden. She has 81 tulips. The daffodils are 3 times more than the tulips. How many daffodils are there in Paula's garden?

2735

24324
 
Question 10:
89  -  4(72 ÷ 12) = ?

51056

6065
 
  Login to "Submit and Check Answers"
Sponsered Artist: Juhi at JuhiMusic.com   

Copyright © 2005 - 2012 myTestBook.com Inc. All rights reserved.
Contents of myTestBook.com can not be copied for another website or for any other kind of publication.