myTestBook.com Math Reading Science Practice Test for Grade 1, 2, 3, 4 & 5    
  you are taking the following test:

 
Grade: 4,    Subject: Math,    Topic: Algebra Simple Equations Algebraic Reasoning
Question 1:
Nine times a number is 72. What is that number?

78

913
 
Question 2:
Write the following statement as an algebraic equation.

Four times a number n, is 28.

n/4 = 284n + 28

28 − n = 44×n = 28
 
Question 3:

Based on the pattern shown in the table, what is the cost of one bubblegum?


12¢
 
Question 4:
Find the value of x in the following equation.

x ÷ 3 = 8

115

924
 
Question 5:
If n represents the number of oranges purchased at $0.30 each, which of the following is the total value of the purchase?

$0.30 + n$0.30 × n

$0.30 − nn ÷ $0.30
 
Question 6:
In a bowling game, Rahul scored twice as many points as Paul. If Rahul scored 320 points, how many points did Paul score?

640160

432240
 
Question 7:
Find the value of y in the following equation.

9 × y = 9

32

01
 
Question 8:
Maria purchased 6 pens. If D represents the amount she paid for the pens, which of the following represents the cost of one pen?

D × 66 ÷ D

D ÷ 6d + 6
 
Question 9:
A number divided by 8 is 8. What is that number?

016

864
 
Question 10:
What is the value of x, in x - 3 = 6?

67

95
 
  Login to "Submit and Check Answers"
Sponsered Artist: Juhi at JuhiMusic.com   

Copyright © 2005 - 2012 myTestBook.com Inc. All rights reserved.
Contents of myTestBook.com can not be copied for another website or for any other kind of publication.