myTestBook.com Math Reading Science Practice Test for Grade 1, 2, 3, 4 & 5    
  you are taking the following test:

 
Grade: 2,    Subject: Math,    Topic: Money
Question 1:
Donald went to a store to buy a chocolate. The chocolate cost 79¢. Donald paid for the chocolate with a one dollar bill. How much change did he get back?

one dimes and one pennythree nickel and two penny

one dime and three penniestwo dimes and one penny
 
Question 2:
James bought 2 packages of crayons for 50 cents each. He also bought one eraser for 35 cents. How much did James spend?

$1.30$1.35

$1.25$1.45
 
Question 3:
How much money is this?

4 Nickels + 5 Pennies

25 cents15 cents

24 cents26 cents
 
Question 4:
10 pennies +  ?  dimes + 7 nickels + 2 quarters = $1.15

34

25
 
Question 5:
Christina had 3 quarters, 5 nickels, 7 dimes and 30 pennies. Her mom gave her 6 nickels more for vacuuming the house. How much money does Christina have now?

$1.90$2.25

$2.40$2.30
 
Question 6:
Which option shows one penny in numerical form?

$0.01$0.10

$1.0$10
 
Question 7:
How many nickels can you get with a quarter?

45

610
 
Question 8:
Monica went to the store to buy a poster. It cost 55¢. What coins did she use, if she used 10 coins to pay?

1 quarter and 9 nickels5 dimes and 5 pennies

9 nickels and 1 penny2 quarters and 8 pennies
 
Question 9:
Mary had $1.20 in her pocket, which included quarters, nickels and dimes. She lost three coins while going to the school. She had left with 90¢ only. Which three coins did she lose?

dimenickel

pennyquarter
 
Question 10:
Joseph bought a pair of sock for 95 ¢. If he used 5 coins, what coins did he use to pay?

2 quarters and 3 dimes4 nickels and 3 dimes

3 quarters and 2 dimes2 quarters and 3 nickels
 
  Login to "Submit and Check Answers"
Sponsered Artist: Juhi at JuhiMusic.com   

Copyright © 2005 - 2012 myTestBook.com Inc. All rights reserved.
Contents of myTestBook.com can not be copied for another website or for any other kind of publication.