myTestBook.com Math Reading Science Practice Test for Grade 1, 2, 3, 4 & 5    
  you are taking the following test:

 
Grade: 2,    Subject: Math,    Topic: Multiplication Division
Question 1:
A glue stick costs $2. How much will twelve glue sticks cost?

$18$6

$24$15
 
Question 2:
A balloon costs $0.25. How many balloons Alex can buy with $1?

54

610
 
Question 3:

Find the product.

8272

8081
 
Question 4:
Aaron has 7 bags of pears. There are 5 pears in each bag. How many pears does he have in all?

3036

3525
 
Question 5:
Which option shows the CORRECT multiplication sentence for the following picture?

5 + 6 = 116 × 6 = 36

6 × 5 = 305 × 5 = 25
 
Question 6:
Which multiplication sentence best describes this picture?

7 x 8 = 567 x 7 = 49

8 x 8 = 647 x 6 = 42
 
Question 7:
Which has the same product as 6 x 8?

4 x 3 x 33 x 2 x 7

5 x 4 x 22 x 4 x 6
 
Question 8:
Which symbol will go in the circle?
4 x 6 8 x 3

>=

<none of the above
 
Question 9:
Sam has 9 marbles and Alan has three times as many. Which number sentence can be used to find how many marbles Sam and Alan have in all?

(3 x 9) + 3 = 30(3 + 9) + 9 = 21

(27 - 9) x 3 = 549 + (3 x 9) = 36
 
Question 10:
How many sides will there be in 5 pentagons like this?

2520

2435
 
  Login to "Submit and Check Answers"
Sponsered Artist: Juhi at JuhiMusic.com   

Copyright © 2005 - 2012 myTestBook.com Inc. All rights reserved.
Contents of myTestBook.com can not be copied for another website or for any other kind of publication.