myTestBook.com Math Reading Science Practice Test for Grade 1, 2, 3, 4 & 5    
  you are taking the following test:

 
Grade: 5,    Subject: Math,    Topic: Percentage Ratio
Question 1:
A survey shows that 75 out of 300 people work for health services in the town of Creek View. What percent of the people surveyed worked for health services?

75%35%

25%55%
 
Question 2:
Find 48% as a ratio in simplest form.

13
24
24
50

12
45
12
25
 
Question 3:
Find the missing number in the following proportion.

3548

4245
 
Question 4:
Six pencils cost $1.20. How much 3 pencil will cost?

60 cents30 cents

20 cents15 cents
 
Question 5:
Daniel travels 32 kilometers in 4 hours.
Find the unit rate of kilometers per hour in the above statement.

6 kilometers28 kilometers

12 kilometers8 kilometers
 
Question 6:
Ritu drove for 6 hours at a speed of 55 miles per hour. How far did she drive?

320 miles330 miles

336 miles332 miles
 
Question 7:
Complete the unit rate.

$8.48 : 4 lb = : 1 lb

2.224.12

2.121.34
 
Question 8:
What is 8% of 60?

4.84.2

4.60.48
 
Question 9:
Which option shows 1:100 as a percent?

100%1%

10%0.1%
 
Question 10:
Which number will make the ratios equal?


2418

2520
 
  Login to "Submit and Check Answers"
Sponsered Artist: Juhi at JuhiMusic.com   

Copyright © 2005 - 2012 myTestBook.com Inc. All rights reserved.
Contents of myTestBook.com can not be copied for another website or for any other kind of publication.