myTestBook.com Math Reading Science Practice Test for Grade 1, 2, 3, 4 & 5    
  you are taking the following test:

 
Grade: 2,    Subject: Math,    Topic: Division Multiplication
Question 1:
How many groups of 6 toy cars can you make?

12

36
 
Question 2:
Carla has 16 dimes. She puts them in groups of 4 dimes. How many groups of 4 does she make?

46

82
 
Question 3:
A marble costs 5¢. How many marbles can you buy with 25¢?

106

85
 
Question 4:
A chewing gum costs 6¢. How much will four chewing gums cost?
Which number sentence will give the CORRECT answer of the above problem?

6 + 4 = 106 × 4 = 24

24 ÷ 6 = 424 ÷ 4 = 6
 
Question 5:
What is 18 divided by 6?

20

36
 
Question 6:
Jasmine picked 21 apples from a farm. She wants to share them equally among 7 friends. How many apples did each friend get?

76

93
 
Question 7:
Which option shows another way of writing 12 ÷ 4?

12 + 44 ÷ 12

12
4
4 × 12
 
Question 8:
Mr. Jackson picked 28 apples from his farm and packed them equally into 4 boxes. How many apples did he pack in each box?

78

614
 
Question 9:
Two numbers have a product of 18 and a sum of 9. What are those numbers?

5 and 32 and 9

3 and 65 and 4
 
Question 10:
Find the quotient.

45

63
 
  Login to "Submit and Check Answers"
Sponsered Artist: Juhi at JuhiMusic.com   

Copyright © 2005 - 2012 myTestBook.com Inc. All rights reserved.
Contents of myTestBook.com can not be copied for another website or for any other kind of publication.