myTestBook.com Math Reading Science Practice Test for Grade 1, 2, 3, 4 & 5    
  you are taking the following test:

 
Grade: 4,    Subject: Math,    Topic: Money
Question 1:
Daniel needs four posters for his social study presentation. The cost of 6 posters is $4.92.

If Daniel buys four posters and pays with a $5 bill, how much change will he get?


$1.63$1.72

$0.08$1.25
 
Question 2:
Mr. Fredrick grows tomatoes and sells them in a vegetable market. He sells tomatoes for $0.75 per pound. Marianne bought 5 pounds of tomatoes and gave Mr. Fredrick a $10 bill.

How much change should she get?


one $5 bill, two $1 bills and one quarter7 quarters and a $5 bill

one $5 bill, one $1 bill and one quarterone $5 bill, two $1 bills and two dimes
 
Question 3:
Joe and Mark are construction workers working in two different cities. Joe makes $126 per day while Mark makes one-third of what Joe makes.

If Mark works 5 days in a week, how much money will he make in one week?


$42$214

$94$210
 
Question 4:
Amir bought a coat for $55.35.

If he used 6 bills and 2 coins to pay, what bills and coins did he use?


five $10-bills, one $5-bill, one quarter, and one dimefour $10 bills, one $5-bill, one quarter, and one dime

five $10-bills, one $5-bill, two quarters, and one dimefive $10-bills, one $5-bill, one quarter, and two dimes
 
Question 5:
$7.05 + $0.45 = ?


$7.45$7.94

$7.50$7.55
 
Question 6:
Abigail went to a store to buy a ruler. It cost 99¢.

What coins did she use, if she used 9 coins to pay?


2 quarters, 3 dimes, and 5 pennies3 quarters, 3 dimes, and 4 pennies

3 quarters, 4 dimes, and 4 pennies3 quarters, 2 dimes, and 4 pennies
 
Question 7:
$40  +   $4.08  +  $5.23  +  $7.14  =  ?


$49.31$56.45

$16.45$55.45
 
Question 8:
Mr. Jones earns $126 per day by working at a bakery. He donates of his per day earning to the Children's Welfare Program.

How much money does he donate per day?


$16$20

$14$13
 
Question 9:
If one chapstick costs $0.56, how much will 4 chapsticks cost?


2.242.04

2.143.21
 
Question 10:
Anita earns $23 for babysitting each week. She also earns $17 per week for tutoring her cousin.

What is the amount of money Anita will have at the end of five weeks?


$40$129

$201$200
 
  Login to "Submit and Check Answers"
Sponsered Artist: Juhi at JuhiMusic.com   

Copyright © 2005 - 2012 myTestBook.com Inc. All rights reserved.
Contents of myTestBook.com can not be copied for another website or for any other kind of publication.