myTestBook.com Math Reading Science Practice Test for Grade 1, 2, 3, 4 & 5    
  you are taking the following test:

 
Grade: 6,    Subject: Math,    Topic: Ratio/Fraction/Decimal
Question 1:
To make a skirt 2.25 meter cloth is required. How many skirts can be made out of 54 meters of cloth?

3025

2435
 
Question 2:
A big jar contains 11.25 liters of juice. In how many cups, each of 75 ml capacity, can it be filled?

205 cups150 cups

120 cups250 cups
 
Question 3:
The adult ticket to a museum costs $30. The ratio between the ticket prices for adults and children is 5:3. How much does the child ticket cost?

$12$16

$18$24
 
Question 4:
Find the ratio in simplest form.

3 Quarts to 18 Cups

1
4
2
3

3
4
1
3
 
Question 5:
Which pair of ratios is equivalent?

5:8 and 15:184 to 6 and 8 to 10

4 to 6 and 3 to 15:8 and 15:24
 
Question 6:
Find the ratio of 8 yards to 720 inches in simplest form.

2 : 55 : 4

4 : 53 : 5
 
Question 7:
There are 35 students in a craft class. The ratio of number of girls to the number of boys is 4 : 3. Find the total number of girls in the class?

1520

725
 
Question 8:
Which of the following is a best buy?

24 pounds grapes for $55.2018 pounds grapes for $38.70

9 pounds grapes for $28.8015 pounds grapes for $36.75
 
Question 9:
Distances travelled by Trever and Blake in 2 hrs are 8 miles and 6 miles respectively. Find the distances travelled by Trever and Blake in 4 hrs ?

14 miles and 18 miles15 miles and 20 miles

16 miles and 12 miles16 miles and 20 miles
 
Question 10:
A lace is cut into two pieces, in the ratio 6: 7. If the total length is 117 cm, find the length of each part.

63 cm and 54 cm54 cm and 63 cm

36 cm and 63 cm45 cm and 63 cm
 
  Login to "Submit and Check Answers"
Sponsered Artist: Juhi at JuhiMusic.com   

Copyright © 2005 - 2012 myTestBook.com Inc. All rights reserved.
Contents of myTestBook.com can not be copied for another website or for any other kind of publication.